Post Covid syndróm
Respiračná fyzioterapia je súbor a kombinácia technik dychovej rehabilitácie individuálne stanovenej pre potreby pacientov s respiračnou poruchou. Cieľom respiračnej fyzioterapie je terapeutické pôsobenie hlavne na dýchacie cesty formou modifikovaného dýchania s prihliadnutím na individuálne možnosti pacienta. Vzhľadom k nedostatočnému množstvu štúdií pre rehabilitáciu pacientov v post covid fáze vychádzame z doteraz publikovaných informácií a odporúčaní pre reštrikčné a obštrukčné ochorenia pľúc. Rehabilitácia je definovaná ako súbor intervencií, ktoré znižujú disabilitu a optimalizujú zdravotný stav pacienta. Je to jedna z kľúčových stratégií znižujúca dopad vírusového ochorenia Covid-19 na zdravie a aktivitu pacienta. Ak pacient pociťuje dva mesiace po prekonaní infekcie nejakú formu dysfunkcie je dôležité navštíviť respiračného terapeuta. Pre zahájenie pľúcnej rehabilitácie je podmienkou dôkaz neprítomnosti infekcie Covid19, pacient by mal byť dvakrát negatívne testovaný sa považuje za vyliečeného a neinfekčného.
Úloha fyzioterapeuta pre rehabilitáciu pacienta je dôležitá vo všetkých fázach od hospitalizácie a prepustenia pacienta z nemocnice po úplné zotavenie z príznakov ochorenia. Zapojenie sa do respiračného procesu je nevyhnutnou podmienkou k včasnému prinavráteniu a ďalšiemu budovaniu zdravia.
Následky prekonania Covid-19
Pľúcne následky- zníženie pľúcnej funkcie zmeny po zápale pľúc, prejavy pľúcnej fibrózy, poruchy expektorácie. Kardiálne následky- poškodenie srdcovej funkcie. Neurologické následky- bolesti hlavy, zmeny vedomia záchvatové stavy parestézie poruchy dolného motoneuronu. Muskuloskeletálne následky- fyzická dekondícia, akútna svalová slabosť, obmedzenie kĺbovej mobility, bolesti šije a ramien, vertikalizačné a transferové ťažkosti, poruchy rovnováhy a chôdze. Kongnitívne následky - stavy zmätenosti. Hematologické následky- koagulačné abnormality trombotická mikroangiopatia. Imunitné následky leukopénia lymfopenia. Ďalšie následky - obmedzenie bežných denných činností, dysfágia poruchy hltania a reči.
Program je individualizovaný na podklade priebehu infekcie fenotypu pacienta a funkčného deficitu. Pľúcna rehabilitácia je orientovaná na pacientov s prejavmi dušnosti, úzkosti, únavy a kašľa. Pacient na individuálnej konzultácii u fyzioterapeuta sa oboznámi s technikou tréningu, naučí sa vnímať a kontrolovať subjektívne prejavy záťaže, dýchavicu a kašeľ, hodnotí sa individuálna reakcia na pohybovú záťaž.
Metódy respiračnej fyzioterapie Post Covid syndrom Polohovanie - individualizáciou polohovania dosahujeme optimalizáciu expanzie hrudníka pri dychovej reedukácii, používame rôzne dychové techniky a aplikáciu pozitívneho inšpiračného a expiračného tlaku pomocou PIP a PEP inspiračný a expiračný tlak. Úprava dychového vzoru- reedukácia dýchania je esenciálnym nástrojom pri úprave dychovej dysfunkcie. Pri reedukácii využívame bezkontaktné alebo kontaktné prístupy, senzibilizáciu dosahujeme metódami taktilnej inhibície a facilitácie, alebo zvýšením odporu voči expiračnému a inšpiračnému prietoku. Nácvik Huffingu Tréning dýchacích svalov - používame ho v prípade oslabenia svalov s perzistujúcou dýchavičnosťou. Techniky hygieny horných a dolných dýchacích ciest - v prípade pacientov s chronickou hypersekréciou, zahlienených pacientov alebo pacientov s produktívnym kašľom. Kontrola kašla - pôsobí preventívne pri znížení únavy dýchacích svalov a celkového vyčerpania pacienta.